Szlifowanie Bruku 2016 – Program

TAGI

XIV JARMARK KUPIECKI „SZLIFOWANIE BRUKU”

hasło przewodnie „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”

  Inaugurację artystycznego sezonu wiosenno-letniego na leszczyńskim Rynku tradycyjnie rozpoczyna impreza znana dobrze wszystkim mieszkańcom naszego miasta pod nazwą Jarmark Kupiecki „Szlifowanie Bruku”. W tym roku odbędzie sie ona w dniach 29 i 30 kwietnia, już po raz czternasty. Inicjatorem tej lubianej przez mieszkańców atrakcji jest Leszczyńskie Stowarzyszenie Handlowców „Starówka”, któremu to w organizacji wydatnie pomagają Miejski Ośrodek Kultury i Miasto Leszno, a patronat medialny sprawują Radio „elka”, portal elka.pl, Telewizja Leszno, TVML i Reporter Leszczyński. Impreza nawiązuje do archaicznej nomenklatury, kiedy to „szlifowaniem bruku” nazywano rodzinne, przyjacielskie spacery, przechadzki po leszczyńskiej starówce wyłożonej tzw. „kocimi łbami” czyli brukiem. Na tymże bruku zelówki spacerowiczów się zdzierały, za to kamienie bruku stawały się przez kolejne lata „wędrówek” po nich coraz gładsze (stąd szlifowanie bruku). Od 13 lat impreza cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Leszna i powiatu, nie tylko ze względu na bogaty program występów estradowych, ale przede wszystkim na ciekawą ofertę handlową przygotowaną przez kupców Leszna i okolic, a także handlowców z dalszych zakątków Polski.

PROGRAM – RYNEK:

Piątek – 29 kwietnia

Rozpoczęcie godz. 19.30

W programie:

– „Taneczne lata dwudzieste i trzydzieste” czyli pokaz i warsztaty z Klubem Tańca Towarzyskiego „aMOK” – instruktor Bernard Lewandowski,

– recital piosenkarki, tancerki i aktorki Ewy Kuklińskiej.

Sobota – 30 kwietnia

Rozpoczęcie godz. 10.00

w programie:

– koncert zespołów MOKtony i chóru UTW – instruktor Anna Śróda,

– pokaz Grupy Akrobatyczno – Cyrkowej MOK – instruktorzy Państwo Lucyna i Jerzy Adamiak

– koncert Kapeli Podwórkowej „Wiarusy” ze Śmigla,

– występ zespołów artystycznych „Klubu na Piętrze”  Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie” –   instruktor Ewa Halatyn i tancerzy „KTT aMOK”,

Całość poprowadzi znany radiowiec Grzegorz Sterna

oprócz występów na scenie:

– liczne animacje, zabawy dla dzieci przygotowane przez Agencję Artystyczną „Fenu” z Leszna,

– stylizowane na klimat lat 20tych, 30tych atelier ma Rynku, gdzie będzie można zrobić zdjęcie wykonane przez profesjonalistów z Foto-optyki „Altissa” w Lesznie. Odbitki zdjęć będzie można zakupić w „Altissie”, przy ul. Leszczyńskich 15 w Lesznie. Studio proponuje wydruk zdjęć: o standardowych wymiarach, wydruki wielkoformatowe na papierze, płótnie, naciągane na blade rame, laminowane, usztywniane, podklejane na piance itp. Zdjęcia od razu można oprawić w ramy, antyramy itp. Będzie też możliwość zakupu różnorodnych gadżetów ze swoim zdjęciem z imprezy tj. breloczków, kalendarzy, koszulek, kubków, kufli, filiżanek, podkładek pod myszkę, itp.

– konkurs na najlepsze zdjęcie oddające atmosferę początku ubiegłego wieku, 20 najlepszych zdjęć, zdaniem profesjonalnej komisji, zostanie w środę (4 maja) opublikowanych na facebook`owym fanpage`u  „Altissy”, a trzy najlepsze, które zdobędą najwięcej głosów internautów Leszczyńskie Stowarzyszenie Handlowców „STARÓWKA” uhonoruje nagrodami, w których będą min. talony na loty w tunelu aerodynamicznym „FREE FLY CENTER”, bony na kolację dla dwóch osób w leszczyńskich restauracjach itp.

Głosować będzie można do 6 maja, do godz. 24.00. Listę zwycięzców opublikujemy na fb fanpage`u MOKu i Foto-optyki „Altissa”- 9 maja. Warunkiem udziału w głosowaniu jest polubienie fanpage`a Foto-optyki „Altissa”.

Zasady udziału w konkursie:

–  wyrażenie zgody na publikację zdjęcia,

– w konkursie biorą udział zdjęcia wykonane (bezpłatnie) wyłącznie przez pracowników Fotooptyki „Altissa”,

uczestnik konkursu powinien być przebrany adekwatnie do imprezy, czyli w look`u lat 20tych i 30tych ubiegłego wieku,

tematyka zdjęcia winna nawiązywać (poprzez strój, scenerię) do klimatu początku ubiegłego wieku (zdjęcia mogą być zrobione w atelier, lub w scenerii leszczyńskiego Rynku, na tle stylizowanych na ten czas wystaw sklepowych, czy przyrynkowych uliczek itp.)

– ponieważ aktualnie na leszczyńskim Rynku prowadzone są wykopaliska archeologiczne będzie można też zaspokoić swoją ciekawość na ich temat, na miejscu będzie obecny archeolog Pan Łukasz Lisiecki, który odpowie na pytania zainteresowanych osób dotyczących aktualnie przeprowadzanych na Rynku prac archeologicznych,

– w dniu tym, podobnym zwyczajem jak w latach poprzednich, na Rynku „staną” drewniane stragany, stoiska handlowe z różnorodnym asortymentem spożywczym, kulinarnym,  dekoracyjnym, artystycznym, odzieżowym, jubilerskim itp. Miłośnicy staroci będą mogli jak co roku nabyć antyki, wartościową porcelanę, czy też wzbogacić swoje kolekcje o nowe numizmatyczne lub filatelistyczne trofea.

– choć tym razem nie będzie konkursu na najlepszy strój stylizowany na klimat początku ubiegłego wieku, przebranie jak najmilej widziane, zwłaszcza w przypadku osób, które chcą wziąć udział w konkursie fotograficznym.

Archiwa